korona 9

18.03.2021

Британскиот вид на коронавирус е доминантен во Германија, каде што во дури 72% од случаите е причина за тековните болести.

Sofija 1

18.03.2021

Бугарија од понеделник влегува во десетдневно „заклулување“, најави министерот за здравство на Бугарија, Костадин Ангелов на брифинг во Советот на министри. Посетите на ресторани се запрени, дозволени се само испораки за дома и за канцеларии. Сите сопственици на хотели да ги организираат своите активности за посетителите да вечераат во собите. Градинките престануваат да работат.

1077d307c777f2a5fcb08f67e59a285b

17.03.2021

Србија повторно е на удар на интензивен пораст на бројот на заразени од коронавирус. Но, овојпат она што е загрижувачко е дека мутираниот вирус непредвидливо се однесува и неизвесно е како пациентот ќе ја помине првата ноќ.

xncfj1ohkuol0isynjnu

17.03.2021

Општинските болници во Софија се пред колапс, поради исклучително зголемен број на новозаразени лица со ковид-19, јавија локални медиуми. Во главниот град на Бугарија над 75 отсто од креветите во болниците се пополнети со пациенти заразени со коронавирусот.

n3061

16.03.2021

Швајцарска фармацевтска компанија „Рош” соопшти дека работи на нов дијагностички тест, чија цел е откривање нови мутации на коронавирусот во лабораториски услови.

raketen sistem

16.03.2021

Белорусија најави создавање на белоруско-руски центар за обука на военото воздухопловство и противвоздушната одбрана во согласност со договорите постигнати од министрите за одбрана на двете земји.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново