dona 2

05.03.2021

Јутјуб каналот на Доналд Трамп, што беше суспендиран на 12 јануари, ќе биде повторно дозволен кога ќе биде намален ризикот од насилство, изјави синоќа шефицата на видео сервисот на Гугл, Сузан Војчицки.

20180320101257

05.03.2021

Кинескиот премиер Ли Кечијанг денеска најави дека и покрај неизвесноста со пандемијата со Ковид-19, што ја потресе глобалната економија, поставена е цел – шест проценти економски раст.

vakcinavoformanasprej

04.03.2021

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина против коронавирусот што би се давала назално во форма на спреј. Повеќето вакцини што се користат во моментот се даваат со инјекција во рака, но научниците веруваат дека би имало многу повеќе смисла респираторните вируси да градат имунитет на првото место на контакт со телото, до кој доаѓа во слузницата на носот, устата и респираторниот тракт, пишува шпански „Ел Паис”.

sputnik V covid 19 vaccine scaled e1599484511213

04.03.2021

Европската агенција за лекови денеска соопшти оти почнала да ја разгледува документацијата за вакцината „Спутник V“ што ја разви рускиот Институт „Гамалеја“ со цел да издаде дозвола за нејзина употреба во Европската Унија , објави агенцијата „Ројтерс“.

thumbs b c 32248a5cafec244eb69a9365c970270f

04.03.2021

Претставничкиот дом на Конгресот ја откажа планираната седница за денеска по полициското предупредување за можен упад на милитанти во Капитол хил како што беше случај на 6 јануари.

 uploads thumbs resize 800x420 396332

04.03.2021

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување од Интерпол дека вакцините станаа примарна мета на криминалните организации.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново