Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

horoskop1 12162

28.01.2021

ОВЕН

Успевате да решите помали деловни проблеми со соработниците. Ненадејната средба ќе предизвика убави чувства во вас. Дајте си време да размислите дали сте за сериозна врска, бидејќи оваа личност што ви се допаѓа не е за флерт и површна врска. Вашите синуси ве вознемируваат.

БИК

Треба да бидете што е можно поорганизирани на работа. Во спротивно нема да го постигнете она што го сакате. Не треба да се занимавате со нови љубовни врски, но ако веќе инсистирате, бидете внимателни во пристапот. Проблем со циркулација.

БЛИЗНАЦИ

Направивте добра деловна зделка, што ќе ви донесе зголемување на приходот. Конечно влегувате во ситуација да сфатите дека долго време контактирате со драга личност за вас. Немате причина да размислувате, бидејќи ова е вистинската личност за вас. Склони сте на воспаление. Главоболката се претвора во мигрена!

РАК

Имате впечаток дека ситуацијата не е поволна за вас. Оттука и незадоволството. Некој близок е таму, но се чувствувате како да се оддалечени километри од вас. Се чувствувате незаинтересирани и тоа ви пречи. Настојувајте да ја вратите довербата, бидете упорни и трпеливи. Вкочани сте, активирајте се!

ЛАВ

Бидете пофлексибилни, на тој начин би освоиле луѓе кои не се во ваша корист за вашите цели, и ќе имате напредок и конкуренти. Партнерот очекува романса од вас! Лавовите во брак се чувствуваат запоставени затоа што им недостасува нивната сакана. Одете на редовни здравствени прегледи.

ДЕВИЦА

Сега не сте премногу зафатени со работата и ефектите што ги постигнувате. Зафатените Девици веќе подолго време работат на стабилизирање на односите со партнерот. Проблеми со стомакот се можни поради нервоза.

ВАГА

Се обидувате да бидете она што се очекува од вас. Не ви е јасно зошто другите не возвратат на адекватен начин. Бидете несебични, романтични, духовити, бидејќи вашиот партнер навистина го цени тоа. Посветете се еден на друг, воспоставете поголема доверба. Се чувствуваш добро.

ШКОРПИЈА

Бидете решени и прифатете го деловниот ризик, бидејќи може да се исплати повеќекратно. Не кажувајте им на другите за вашите планови. Почнувате да се дистанцирате од сегашниот партнер. Ова не е добро, бидејќи на тој начин бегате од насобраните проблеми што ги имате со вашата сакана. Нагласен е падот на имунитетот.

СТРЕЛЕЦ

Другите ве гледаат многу подобро отколку вие самите, а една од можните причини што ве саботираат е зависта. Зафатените Стрелци не се задоволни од врската со партнерот, па затоа се враќаат во минатото, сеќавајќи се на минатите врски. Имате доволно енергија.

ЈАРЕЦ

Бидете внимателни што зборувате пред другите, бидејќи некои од вашите изјави може да бидат погрешно протолкувани. Неопходен е искрен разговор со вашиот партнер, за да не влезете во тежок период, кога ќе бидете физички разделени. Измазнете ги несогласувањата и полека решавајте ги конфликтите што ги имате. Имате главоболка.

ВОДОЛИЈА

Соберете позитивни поени, затоа што би можеле да се преселите на подобро работно место или да бидете вклучени во нов деловен проект. Малите нешта на страна можат да влијаат на односот со партнерот, па може да има некои кавги. Важно е да имате заемна доверба. Можни се проблеми со тироидната жлезда, одете на ендокринолог.

РИБА

Имате доволно храброст да им предложите нешто ново на шефовите што ќе биде корисно за компанијата. Лош однос со партнер. Не обвинувајте се едни за други за мали препукувања, бидејќи досега бевте во можност да ги надминете ваквите ситуации. Грижете се еден за друг. Вие сте хронично уморни.

Мите Јаначков

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

SInalco PES 2021 web Baner 300x250 Duma

Х Фактор Акцелератор ја најавува својата нова Инвестициска програма и инвестиции до 100.000 Евра

 

Најактивниот акцелератор во Македонија Х Фактор Акцелератор ја најавува својата нова Инвестициска програма и инвестиции до 100.000 Евра во стартап фирми и дополнителна техничка поддршка, менторство и пристап до компании. Повикот е отворен за пријавување до 15ти Март, со вкупен буџет за инвестиции од 300.000 Евра кои ќе се инвестираат во 3-5 компании.

X Фактор Акцелератор е првиот од трите акцелератори поддржани од ФИТР преку Светска банка, кој во изминатата година реализираше две инвестиции во вкупен износ од 200.000 евра во стартап – тимовите на Матриошка и Vision Dynamix.

Оваа година и покрај предизвиците на корона кризата - X Фактор Акцелератор продолжува да креира средина која го стимулира и поттикнува развојот на новите бизниси преку поддршка на растот за регионална/глобална експанзија.

Кои критериуми треба да ги исполнат стартапите за да аплицираат на повикот?

Што бараме од компаниите како услов за влез во Инвестициската програма:

 • Оформен, искусен и посветен тим,
 • Оформен производ кој е во фаза на пазарна валидација,
 • Продажба на први клиенти,
 • Компанијата да е регистрирана во Р.С.Македонија, со најмалку 51% Македонска сопственост.

Оваа година фокусот е на иновативни решенија од било која дејност, со глобален потенцијал на раст.

 

Што добиваат стартапите во рамки на Инвестициската програма?

Оваа програма има за цел да ги донесе компаниите што побрзо до инвестиција и нови пазари. За таа цел X Фактор Акцелератор ќе започне со преговори за инвестирање и менторска поддршка со 5 до 10 од аплицираните компании преку:

 1. Специјализирана менторска програма спроведена од нашиот тим, како и од искусни ментори од партнерските организации: ФИТР, World Bank, SwissEP, Startup Macedonia, Senior Experts Program.
 2. Покрај експертската помош, акцент ќе ставиме на валидација на постоечките решенија и бизнис модели за пристап до локалните и интернационалните пазари со искусните тимови на нашите корпоративни партнери како Oracle for startups и други локални и глобални корпорации.
 3. Техничка поддршка за компаниите преку унапредување на нивната маркетинг стратегија, дигитално присуство и развој на бренд со тимот на Monday дигитална агенција, дополнителен развој и/или валидација на софтверски решенија со екпертска поддршка на ИТ професионалци од SkillUp Academy и пристап до нови пазари преку 36 Chambers.

Најважниот ресурс кој го добиваат стартапите за време на програмата, освен финансииите е целокупната поддршка за вмрежување и зголемување на видливоста на бизнисите.

Акцелераторот овозможува размена на знаења и искуства помеѓу самите претприемачи, од каде што има огромен потенцијал за произлегување на голем број нови партнерства.

  

Каков е процесот на апликација?

 1. 18.02 Изјавување на Интерес: Апликациите се одвиваат преку нашиот вебсајт со испраќање на краток опис на бизнис идејата со пополнување и прикачување на апликациска форма во коja се објаснува бизнисот,
 2. 09.03 Ask me Anything: Сесија во живо за да праша публиката сѐ што ги интересира;
 3. 15.03 Евалуација: Апликациите кои од страна на Комитетот за евалуација на проекти ќе се оценат дека се најиновативни и имаат потенцијал за раст ќе се квалификуваат за влез во следната фаза;
 4. 20.03 Валидација: Во оваа фаза селектираните тимови треба да поднесат дополнителни документи Pitchdeck, Финансиски проекции, CaseStudy со кои би се потврдиле првичните бизнис концепти и презентирање пред Евалуациониот Комитет;
 5. 01.04 Преговори и Менторство: Вклучување на 5-10 компании во 8 неделна Инвестициона програма и подготовка на компанијата за инвестиција преку, менторство, експертска поддршка, состаноци со потенцијални клиенти и партнери како и преставување на локални и регионални настани. Во текот на програмата тимот на X Фактор Акцелератор ќе го отпочне процесот на Due diligence со тимовите;
 6. 01.06 Демо ден: Стартапите презентираат пред Инвестицискиот одбор и мрежата на партнери, корпорации и инвеститори кои ќе ги одберат компаниите со кои ќе се започнат финалните преговори за инвестиција;
 7. 01.07 Потпишување на Инвестиционен договор: Финализирање на преговарачкиот процес и потпишување договори за инвестиција.

Што да очекувам од X Фактор Акцелератор?

X Фактор Акцелератор има за цел да направи инвестиција во период од 4-6 месеци од аплицирање во програмата во износ од 30.000 до 100.000 евра по компанија, зависно од фазата на развој. X Фактор Акцелераторот има за цел да стане малцински содружник, со процентуален удел во компанијата кој е предмет на преговори. Претставник на акцелераторот ќе добие место во бордот на директори и континуирано ќе помага во донесување на стратешки одлуки и поврзување на компанијата со потенцијални партнери, клиенти и интернационални инвестициони фондови.

 

Овогодинешниот повик официјално е започнат и вашите апликации ги очекуваме до 15ти Март 2021 година преку веб страната на Х Фактор Акцелератор: http://xfacc.mk/

Одговорно лице за контакт: Јозефина Симитчиева 078 377 504

 
   
   
   
   

Најново