Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Просечниот раст на косата за 1 месец е околу 1,27 см. Иако постојат реклами кои ви покажуваат производи со кои вашата коса ќе биде порасната за 7-10 см за неколку недели …. не им верувајте! Единствениот начин да го направите ова е со перика или екстензии.

Сепак, постојат докажани практики кои ќе ви помогнат да го забрзате растот на косата, иако не во такви димензии како што е лажно ветеното. Тие се:

1. Масирајте го скалпот
Масажата на скалпот може да ја подобри циркулацијата на крвта на вашата глава и да ја стимулира активноста на фоликулите на косата. Кога повеќето од вашите фоликули стануваат активни, ова го стимулира растот на повеќе влакна и на тој начин вашата коса изгледа подолга, станува подебела и обемна.
Масирајте додека шампонирате 5-7 минути со кружни движења.

2. Редовно поткастрување на рабовите
Кога краевите на вашата коса се распарчуваат, тие се испреплетени и накрај се кинат. Сечењето на мал дел од вашата коса може да ја направи поздрава на долг рок.

3. Употребувајте го балсамот почесто од шампонот
Повеќето шампони ги одземаат природните масла од нашата глава, кои се многу важни за изгледот на здравата коса. Без нив станува сува и полесно да се крши.
Најдобро е да се ограничи употребата на шампон на не повеќе од двапати неделно. Користете го кондиционерот за коса секогаш кога ќе ја измиете косата. Балсамот ги одржува влакната мазни и здрави.

4. Маска со јајца и јогурт
Јајцата може да имаат корист од растот на косата многу, бидејќи содржат протеини кои помагаат да се зајакнат фоликулите на косата.
Скршете едно јајце и изматете го до хомогена мешавина. Додадете малку јогурт со висок процент на маснотии, измешајте се и ставете на вашата коса 20 минути.

5. Не ја затегнувајте косата постојано во кокови и опашки
Постојаното истегнување го оптоварува скалпот и ја прави косата поподложна на извлекување од неа. Затоа, наместо задебелување на вашата коса и олеснување на растот, ќе добиете разретчување.

6. Додадете повеќе протеини, омега 3 масти и витамини А и Ц во вашето мени
Протеините помагаат да се надополни паднатата коса со нова. Мастите се важни за здрав раст на хидрирана коса. И витамините ја зајакнуваат косата и ја прават поздрава.

 

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново