Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Важноста на природните витамини и минерали е добро познато. Еден од нај препорачуваните е витаминот Ц. Првата и најчестата асоцијација која е поврзана со овој витамин е неговото делување на настинката и грипот, но и неговите позитивни влијанија на организмот.

Витаминот Ц е силен имуно стимулатор и голем сојузник во војната против вирусните и бактериските инфекции. Истражувањата потврдуваат дека витаминот Ц може да го намали ризикот од неколку видови на рак, како и срцевите заболувања. Со оглед на тоа дека е природен антисептик, значајна е и неговата улога во војната против алергии и болестите на дишните патишта. Во комбинација со фолна киселина и витаминот Б12 го поттикнува производство на црвените крвни зрнца, чија задача е пренесување на кислородот од белите дробови во сите делови на телото.

Најважните функции на витаминот Ц׃

Зајакнување на имунитетот

Го чува здравјето на срцето и крвните жили

Помага во зацелување на раните

Го чисти организмот од токсини и тешките метали

Спречува инфекции на уринарниот тракт

Ги чува очите и видот

Регулира хормони

Помага во разградбата на холестеролот

Природни извори на витамин Ц

Природни извори на витаминот Ц се овошје и зеленчук. Од овошјето кое е богато со овој витамин се истакнуваат׃ лимон, ацерола, аронија, мандарина, шипка, јагода, вишна, малина, боровинка, црните рибизли, киви, манго, ананас, папаја, лубеница, диња, слива, грозје и грејпфрут.

Зеленчук кој е богат со витамин Ц׃ зелена и црвена пиперка, брокула, карфиол, компир, зелка, спанаќ, лук, кромид, син патлиџан, морков, краставица, зелен лиснат зеленчук. Од природните додатоци на јадење Ви препорачуваме производи кои содржат природен витамин Ц од аронија, шипка, ацерола и ацаи.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.