Природниот витамин Ц – најважен витамин за добро здравје

Објавено на 19 јануари, 2016 во 08:20

Важноста на природните витамини и минерали е добро познато. Еден од нај препорачуваните е витаминот Ц. Првата и најчестата асоцијација која е поврзана со овој витамин е неговото делување на настинката и грипот, но и неговите позитивни влијанија на организмот.

Витаминот Ц е силен имуно стимулатор и голем сојузник во војната против вирусните и бактериските инфекции. Истражувањата потврдуваат дека витаминот Ц може да го намали ризикот од неколку видови на рак, како и срцевите заболувања. Со оглед на тоа дека е природен антисептик, значајна е и неговата улога во војната против алергии и болестите на дишните патишта. Во комбинација со фолна киселина и витаминот Б12 го поттикнува производство на црвените крвни зрнца, чија задача е пренесување на кислородот од белите дробови во сите делови на телото.

Најважните функции на витаминот Ц׃

Зајакнување на имунитетот

Го чува здравјето на срцето и крвните жили

Помага во зацелување на раните

Го чисти организмот од токсини и тешките метали

Спречува инфекции на уринарниот тракт

Ги чува очите и видот

Регулира хормони

Помага во разградбата на холестеролот

Природни извори на витамин Ц

Природни извори на витаминот Ц се овошје и зеленчук. Од овошјето кое е богато со овој витамин се истакнуваат׃ лимон, ацерола, аронија, мандарина, шипка, јагода, вишна, малина, боровинка, црните рибизли, киви, манго, ананас, папаја, лубеница, диња, слива, грозје и грејпфрут.

Зеленчук кој е богат со витамин Ц׃ зелена и црвена пиперка, брокула, карфиол, компир, зелка, спанаќ, лук, кромид, син патлиџан, морков, краставица, зелен лиснат зеленчук. Од природните додатоци на јадење Ви препорачуваме производи кои содржат природен витамин Ц од аронија, шипка, ацерола и ацаи.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.