Пациентите со ковид-19 не се трујат со отровни лекови и не умираат исклучиво во болнички услови

Објавено на 2 февруари, 2022 во 11:45

Тврдењата за теории на заговор за ковид-19, труење на здрави луѓе во болниците, умирање исклучиво во болнички услови, но и „етикетирање“ на лекарите и новинарите како убијци и креатори на лажни вести, се опасни и штетни во битката со пандемијата од коронавирусот. Министерството за здравство има обезбедено терапија за болните од ковид-19 и ги следи новите третмани за лекување на болеста. Докторите вложуваат напори за да се справат со големиот наплив на пациенти, а професионалните медиуми ги пренесуваат официјалните информации на надлежните и одговорни институции

Објава на Фејсбук шири куп дезинформации за коронавирусот, почнувајки од познатиот наратив дека пандемијата е теорија на заговор и дека обична настинка се претставува како ковид-19, па сè до наводно труење на пациенти со отровни средства и нивно умирање исклучиво во болнички услови. Постот е проследен со повеќе фотографии на кои преку фотомонтажа лекарите и новинарите се претставуваат како убијци, фолиранти, злосторнички здруженија и пренесувачи на „вирусот“ лажни вести, а вакцините и ПЦР тестовите се поврзуваат со орвеловиот роман „1984“.

Овие тврдења не само што не се точни, туку се опасни и штетни, особено во период кога целиот свет се соочува со сојот омикрон, кој рапидно го зголемува бројот на заболени, ги преполнува болничките капацитети, а медицинскиот персонал  со крајни напори се справува со огромниот наплив на пациенти.

ЌОРОНА Е ЕДИНСТВЕНАТА ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР.

ВО БОЛНИЦА ОДИШ СО НАСТИНКА,

ТАМУ ТЕ ТРУЈАТ СО ОТРОВНИ ЛЕКАРСТВА………сите починати се во болнички услови, се наведува во Фејсбук објавата што ја рецензираме.

Би почнале од тврдењето дека „сите починати се во болнички услови“, што воопшто не е точно. Иако, најголем дел од смртните случаи се регистрираат по хоспитализациите во болниците, сепак болните од ковид-19 умираат и во домашни услови. Тоа го потврдуваат официјалните податоци на Институтот за јавно здравје, а детални информации можат да се најдат и на сајтот на Владата на РСМ koronavirus.gov.mк, како и на веб-страницата на Министерството за здравство. Така, според последниот извештај на ИЈЗ за состојбата со ковид-19 (17-23.01.2022) од вкупниот број на  8.240 смртни случаи  582 лица (7,1 отсто) починале во вонболнички, а 7.658 (92,9 отсто) во хоспитални услови. Само во последната недела (19-26.01.2022) регистрирани се  вкупно 146 починати од кои 18 (12,32 отсто) починале во домашни услови. На 22 јануари, согласно Регистарот на умрени лица од ковид-19 од Мој термин починале 5 лица, сите во домашни услови. Минатата година, во месец септември, пак, само за 10 дена (8-18.09.2021) процентот на смртни случаи во домашни услови бил 9 отсто, односно од  вкупно 267 починати од корона, 24 од нив починале додека биле на домашно лекување.

И Центрарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) во САД обезбедува детални податоци за местото на смрт на заболените од корона. Според Извештајот на ЦДЦ,  заклучно со 26.01.2022 година, регистрирани се вкупно 71.028  смртни случаи поврзани со ковид-19 со заведено место на смрт  во домот на лицето.

БОЛНИЦИТЕ НЕ ГИ ТРУЈАТ ПАЦИЕНТИТЕ!

Во објавата што ја рецензираме се говори за  „убиства во болници со отровни лекарства“, што е уште една ноторна невистина. Тие само ги подграваат стравувањата присутни во јасноста дека „кој отишол во болница, жив не се вратил“, што е искучително опасно, бидејки токму задоцнетото јавување на лекар и болничко згрижување многу често се причина за фатален исход на заболените со ковид-19.

Бесмислено е да се тврди дека во болниците пациентите се трујат. Се знае дека лек за корона сè уште нема. Но, во изминатите две години, во светски рамки се развиваат и применуваат повеќе третмани за што поефикасно лекување на пациентите, кои ги следат и македонските здравствени установи. На веб страниците на Агенцијата за храна и лекови (ФДА) и на Европската агенција за лекови (ЕМА) се достапни информации за повеќе опции на одобрени третмани во борбата против корона вирусот.

ФДА одобри еден третман со лекови за ковид-19 и овласти други за итна употреба за време на оваа здравствена состојба. Покрај тоа, многу повеќе терапии се тестираат во клиничките испитувања за да се оцени дали тие се безбедни и ефикасни во борбата против ковид-19, наведуваат од агенцијата.

Нашето Министерство за здравство веќе ја има набавено најсовремената терапија која се дава во лекувањето на ковид болните, меѓу кои е и одобрениот од ФДА антивирусен лек „ремдесивир“ , како и моноклоналната „коктел терапија“ со антитела од лековите „казиривимаб“ и „имдевимаб“, одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА), а кои се достапни во нашите болници уште од 2020 година. Истовремено, има Протокол за лекување на ковид-19Патека (протокол) за постапување на матичните лекари за тестирање и лекување на пациенти со ковид-19, Упатство за домашно лекување на пациенти, како и други упатства, препораки и протоколи за лекување на пациенти со коморбидитети, автоимуни заболувања и друго. Во овие документи конкретно се наведени постапките и лекарствата што треба да се даваат, а кои се ажурираат во согласност со препораките на СЗО и здравствените  регулатори.

Во објавата уште се вели и дека пациентите во болница одат со обична настинка која се претставува како ковид и потоа намерно се трујат со лекови! Но, иако овие инфекции предизвикуваат слични симптоми (температура, болки во грлото, малаксаност), сепак постои јасна дистинкција меѓу нив, а тоа се потврдува и со ПЦР тестовите. Разликата е во тоа што настинката  најчесто е предизвикана од риновируси и е со благи симптоми, додека САРС-КоВ 2 е специфичен вид на корона вирус и може да предизвика пневмонија, пад на сатурацијата и други  компликации, кои што во голем број случаи доведуваат и до смртен исход. Вистиномер неодмна пишуваше токму на оваа тема.

Според Мајо клиниката симптомите кај ковид-19 се појавуваат од 2-14 дена по изложеност, а кај настинките за 2-3 дена. Исто така,  за разлика од коронавирусот, настинката е обично безопасна, а повеќето луѓе се опоравуваат за три до 10 дена.

ПРИЧИНИ ЗА ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР ПОВРЗАНИ СО КОВИД-19

Објавата што ја рецензираме е една од многуте што короната ја претставува како плод на теорија на заговор. Ваквите теории најчесто се поврзуваат со мултумилијардери кои инвестираат во фармацевтската индустрија, како што е Бил Гејтс, со директори на фармацевтски компании и еминентни научници кои работат на  истражувања за нови и софистицирани методи за лекување.

Оттука, се поставува прашањето зошто луѓето веруваат во теории на заговор и ги прифаќаат како вистина?

Тим автори на „Frontiers in Psychology“ спроведе истражување како изложеноста и довербата во изворите на информации, но и како анксиозноста и депресијата, се поврзани со верувањата во заговори и дезинформации со ковид-19,  во 8 земји (Белгија, Кадада, САД, Филипини, Англија, Хонг Конг, Нов Зеланд и Швајцарија, преку онлајн анкета (29.05.- 12.06.2020), со репрезентативен примерок од 8.806 испитаници.

Резултатите покажале дека поголема изложеност на традиционалните медиуми (телевизија, радио, весници) е поврзана со помали верувања во заговор и дезинформации, додека изложеноста на контрадикторни изјави на политичари, дигитални медиуми и лични контакти се поврзани со поголеми верувања, а големо влијание има и степенот на депресија. Овие верувања се со најнизок степен во земјите со медиумска поддршка  и консензуален политички систем, за разлика од земјите со поларизирано политичко и медиумско опкружување.

Верувањето во теориите за заговор е поврзано и со недостаток на доверба во начинот на решавање на пандемиите, а тие опстојуваат затоа што со нив се обезбедува лажно чувство на моќ. Со нудење скриени или таинствени објаснувања, се создава чувство на контрола во ситуација што, инаку, се чини застрашувачка.

Најпопуларните теории за заговор често им помагаат на луѓето да ги објаснат комплицираните бурни настани, кога вистината може да биде премногу вознемирувачка за прифаќање, наведува Хелен Ли Буиги, основач и претседател на Reboot фондацијата во Париз, која го истражува и промовира критичкото размислување во ерата на интернетот.

Луѓето имаат потреба од големи објаснувања за големи проблеми, за големи светски настани, смета Џон Кук, когнитивен научник и експерт за теорија на заговор од Универзитетот Монаш во Австралија, пренесува Асошиетед прес.

Тена Прелец, истражувач од Универизтетот во Оксфорд и една од авторките на истражувањето  на Советодавната група за јавна политика Балканот во Европа ( БИЕПАГ) за „360 степени“ вели дека 75 отсто од испитаниците во Западен Балкан веруваат дека ковид-19 е „светски заговор“.

Работата не е во тоа дека некои граѓани се помаку или повеќе образовани или помалку интелигентни, туку тоа може да ни укаже на односот на доверба меѓу граганите и институциите, вели Прелец и нагласува дека медиумите не треба да им даваат легитимитет на поборниците на теории на заговор.

Така што, гледано во целина изнесените дезинформации во постот што го рецензираме се крајно штетни и опасни, зашто можат да го загрозат здравјето и животот на граѓаните, го подриваат здравствениот систем и нанесуваат огромни последици во справувањето со борбата против коронавирусот.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด