Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Bogomila fin

Празникот Богојавление - Водици нѐ повикува да се очистиме од гревовите на денот кога водите во нашата земја се преобразуваат во свети води за да потсетат на денот кога Исус Христос се крштеваше во реката Јордан.

Секоја година овој празник ни порачува да ја обновиме и зајакнеме духовната зрелост и смирено и со љубов да си посакаме добра волја за совладување на сите предизвици што ни претстојат на личен и на колективен план.

Најсреќните скокачи по Светиот крст низ населените места во Чашка оваа година се: Анѓелче Андовски во населба Чашка, Оливер Цветковски во село Извор, Николче Дамјановски во село Богомила, Филип Димовски во село Согле и Златко Арсовски во село Теово.

Верниците добија скромни подароци од Општина Чашка и Градоначалникот Горан Стојановски.

Caska2 fin

Caska3

 

Caska4

 

Caska5

Caska6

Caska7

Верниците добија скромни подароци од Општина Чашка и Градоначалникот Горан Стојановски.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново