Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

VelesodInternacional fin

3.07.2020

Во изминатите 24 часа еден велешанец е новозаразен кој се инфицирал од член на неговото семејство. За оздравени се регистрирани двајца сограѓанин.

Од почетокот на епидемијата до денес во Велес се регистрирани вкупно 189 заразени, од кои 136 се излекувани, 13 се починати и во моментов се активни 40 случаи.

Од активните случаи 28 граѓани се лекуваат во домашни услови додека 12 на инфективното одделение на велешката болница.

-Новозаболениот пет, шест дена се наоѓал во домашна изолација, сега е потврдено дека и тој е инфициран. Утрово на болничко лекување се наоѓаат 16 пациенти и од нив 14 се позитивни и за двајца се чекаат резултати. Од вкупниот број на болничко згрижени седумина се жители на Општина Велес и 7 се од село Горно Јаболчиште во Општина Чашка, еден е од Градско и еден од Кавадарци. Двајца од кластерот полициски службеници се лекуваат болнички додека еден во домашни услови, рече Градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски на денешната прес конференција./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново