Д-р Чепреганов со порака за антиваксерите: Туберкулоза, пертусис и варичела веќе нема поради вакцините

Објавено на 23 септември, 2021 во 09:52

Вакцинацијата е неминовна и неизбежна за да создадеме колективен имунитет, вели д-р Методи Чепреганов во емисијата „24 анализа“.

Тој има порака за тие што се против вакцините, а тоа е: „Туберкулоза веќе нема, пертусис веќе нема, варијола веќе нема, варичела веќе нема итн, затоа што сите се вакцинираат, како и децата. Науката го покажа тоа“.

Чепреганов посочува дека менталниот склоп е главниот водител на антиваксерите, а таквите заговори отсекогаш ги имало.

-Има вакцинирано над милијарди луѓе и ако се продолжи со овој интензитет, за 6 месеци светот ќе биде со 70% колективен имунитет, заклучува невропсихијатарот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.