Инцидент во Загреб: Упаднал пијан со нож во училиште на родителска средба

Објавено на 15 септември, 2021 во 17:33

Родителскa средба со наставничка во едно одделение на основното училиште „Савски Гај“ во Загреб бил нагло прекинат откако на него упаднал пијан маж со нож. Според досегашните информации, напаѓачот не е еден од родителите на децата од училиштето во чиј двор влегол.

Поради епидемиолошките мерки, родителскиот состанок се одржал во училишниот двор. Човекот наводно седел во близина и дофрлувал нешто неразбирливо.

Според неофицијални информации, станува збор за маж кој боледува од посттрауматско пореметување.

„Страшно ми е жал за луѓето што поминаа низ камповите и војната, но тие мора да одат на лекување, а не да се движат низ училишните дворови“, коментирала една мајка на дете од класот чија родителска средба била прекината.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.