Нови 843 заболени, 11 починати и 333 оздравени пациенти од Ковид-19

Објавено на 5 март, 2021 во 15:07

petokkovid

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 360
-Прилеп 66
-Неготино 54
-Куманово 51
-Кавадарци 44
-Струмица 33
-Велес 30
-Тетово 26
-Охрид 25
-Гевгелија 22
-Крива Паланка 20
-Гостивар 18
-Кочани 16
-Штип 12
-Богданци 11
-Битола 9
-Крушево 8
-Кичево и Пробиштип по 6
-Струга 5
-Ресен и Демир Капија по 4
-Валандово и Демир Хисар по 3
-Свети Николе, Берово и Кратово по 2
-Македонски Брод 1

Починати се 11 лица, по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:

-Скопје 115
-Кавадарци 64
-Неготино 26
-Прилеп 25
-Тетово 18
-Куманово 15
-Велес и Гевгелија по 10
-Штип и Струмица по 9
-Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4
-Кочани и Крушево по 3
-Кичево и Кратово по 2
-Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1

Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.