Македонија на петто место на црната листа по бројот на починати од Ковид-19

Објавено на 13 јануари, 2022 во 13:33

Според податоците на веб-страницата Worldometers, според бројот на починати, шест земји од соседството, вклучувајќи ја и С.Македонија, се на црната листа на бројот на починати од Ковид.

На врвот на листата е Бугарија, каде загинале 31.838 луѓе, а загинале 4.635 на милион Бугари. По нив следува БиХ, каде од коронавирусот починале 13.696 лица, што значи дека починале 4.215 луѓе на милион жители. Потоа следат Унгарија, Црна Гора и Северна Македонија.

Хрватска се најде на седмото место од 10-те најлоши во Европа, бидејќи вкупно 12.983 луѓе починаа од коронавирус во Хрватска. Хрватска има 4.066.593 жители, што значи дека на милион жители загинале 3.193 луѓе.

Словенија не влезе во „топ 10“, но е блиску, односно ја зазеде 13-та позиција со 2.731 загинат на милион жители. На најдобрата позиција на листата е Србија, која е на далечното 30. место во однос на регионот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.