Повеќе од 100.000 Американци починале како последица на предозирање со дрога

Објавено на 18 ноември, 2021 во 10:25

Повеќе од 100.000 Американци починале како последица на предозирање со дрога за една година, што досега не е евидентирано. Здравствените власти го поврзуваат со пандемијата на Ковид-19 и присуството на уште поопасни опијати во системот за снабдување со лекови.

Смртноста од последиците од предозирање во Соединетите Американски Држави расте повеќе од две децении, а во последните две години е забрзана и според последните податоци, во последната година, е зголемена за речиси 30 отсто.

Врз основа на најновите достапни податоци од регистарот на смртни случаи, Американскиот центар за контрола и превенција на болести проценува дека 100.300 Американци починале како резултат на предозирање со дрога од мај 2020 до април 2021 година. Тоа не се официјални податоци, наведува АП.

Центрите за контрола и превенција на болести претходно објавија дека во 2020 година имало околу 93.000 смртни случаи од предозирање, што е најголем број регистриран во една календарска година.

Роберт Андерсон, шефот на статистиката за смртност на Центарот, рече дека бројката за календарската 2021 година веројатно ќе ја надмине бројката од 100.000.

Експертите веруваат дека главни двигатели на овој раст се зголемената распространетост на смртоносниот фентанил во системот за недозволено снабдување со дрога и пандемијата на Ковид 19, што остави многу корисници на дрога социјално изолирани и неспособни да добијат третман или друга поддршка.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.