Почина Британскиот Принц Филип на 99 годишна возраст

Објавено на 9 април, 2021 во 11:42

Elizabeta i Filip 722x406

09.04.2021

Принцот Филип, доживотен придружник на британската Кралица Елизабета Втора, почина на 99 годишна возраст.

-“Со длабоко жалење Кралицата ја објави смртта на нејзиниот сакан сопруг . Неговото кралско височество принцот Филип, војводата од Единбург. Неговото кралско височество почина мирно утрово во замокот Виндзор. Кралското семејство се придружува со луѓето ширум светот во жалост за неговата загуба. Војводата беше примен во болницата Кинг Едвард VII во Лондон на 17 февруари откако не се чувствуваше добро. Подоцна палатата потврди дека се лекува од инфекција. На 1 март, тој беше пренесен во болницата Свети Вартоломеј, исто така во Лондон, каде што лекарите продолжија да ја лекуваат инфекцијата, како и да извршат тестирање за постоечка срцева состојба. По операцијата на срцето, војводата беше отпуштен од болница кон средината на март, изјави Палатата.

Принцот Филип, познат и по својата официјална титула војводата од Единбург, беше британски соработник со најдолг стаж. Тој се појавуваше во јавноста и во своите 90 години и се пензионираше во август 2017 година. По пензионирањето, тој повремено се појавувал на приватни семејни настани. 

За да се ожени, војводата се одрекол од грчката титула, станал натурализиран британски поданик и го зел презимето Маунтбаттен, потекнувајќи од семејната страна на неговата мајка. Тој заедно со Кралицата Елизабет имаат четири деца: Чарлс, Ана, Ендру и Едвард.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.