Уште еден силен земјотрес го погоди Крит

Објавено на 28 септември, 2021 во 12:42

Силен земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Крит, ден по земјотресот во кој едно лице загина, а неколку се повредени.

Геодинамичкиот институт во Атина изјави дека земјотресот во вторникот наутро, најсилниот од десетиците што го погодиле островот, го имал епицентарот на 22 километри југоисточно од Ираклион, главниот град на Крит и четвртиот по големина во Грција.

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди во понеделникот Крит. Едно лице загина кога се урна црква во село во близина на епицентарот.

Грчкото министерство за климатска криза и цивилна заштита соопшти дека посилните земјотреси најчесто ги следат помали. Населението од областа е предупредено да избегнува згради што имаат каква било, дури и најмала можна штета, и да ги следи инструкциите на властите.

Се верува дека стотици куќи се оштетени во земјотресот во понеделникот, а многу жители ја поминаа ноќта во шатори што ги поставија властите.

Грција се наоѓа во многу сеизмички активен регион и секоја година доживува стотици земјотреси. Повеќето се слаби и не предизвикуваат никакви штети или починати.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.