Во еден македонски град нема заразени со коронавирусот

Објавено на 13 декември, 2021 во 10:02

Иако во државите низ светот забрзано се шири Омикрон сојот на коронавирусот, кај нас засега не е регистриран ниту еден случај. Се уште доминантен останува Делта сојот, како кај нас, така и во државите од регионот.

Во меѓувреме, надлежните повикуваат на помасовна вакцинација, која претставува единствениот реален излез од пандемијата.

Според податоците на министерството за здравство Ковид-19 најактивен е во Скопје, додека пак во Дебар нема заразени со вирусот.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 96072, Активни 2784
Куманово 13005, Активни 175
Тетово 11374, Активни 90
Прилеп 10463, Активни 348
Битола 8958, Активни 490
Гостивар 8081, Активни 21
Велес 7396, Активни 174
Кавадарци 7181, Активни 248
Штип 6655, Активни 104
Охрид 6602, Активни 221
Струмица 6185, Активни 124
Кичево 4255, Активни 58
Кочани 4061, Активни 103
Струга 3915, Активни 29
Гевгелија 2836, Активни 78
Неготино 2593, Активни 47
Свети Николе 2135, Активни 41
Крива Паланка 1920, Активни 70
Ресен 1776, Активни 61
Радовиш 1770, Активни 63
Берово 1470, Активни 42
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1440, Активни 88
Виница 1164, Активни 15
Пробиштип 1130, Активни 25
Валандово 967, Активни 42
Кратово 782, Активни 24
Богданци 657, Активни 26
Демир Хисар 624, Активни 49
Крушево 597, Активни 32
Македонски Брод 512, Активни 18
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 423, Активни 24
Пехчево 355, Активни 7
Дојран 172, Активни 7

Досега во земјата се направени вкупно 1.502.730 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.408, бројот на оздравени пациенти е 205.946, на починати е 7.732, а бројот на активни случаи изнесува 5.730.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.