Брод со неколку стотици мигранти потонала во близина на грчкиот остров Крит, соопшти претставник на локалната полиција за АФП.

Во огромното невреме во Баварија животот го загубија четири лица. Едно лице сѐ уште се води како исчезнато. Многу е погодена и покраината Северна Рајна Вестфалија. Во округот Везел е прогласена состојба на катастрофа, пишува Дојче веле.

Дипломатски извори попладнево за Танјуг потврдија дека Хрватска писмено дала сагласност за отворање на поглавјето 23 од преговорите на Србија за приклучување кон Европската Унија.

Предпредувањето за опасноста при патувањето во Европа се однесува за периодот до 31 август.

Земјата планира на 5 јуни да одржи национален референдум околу воведување на основен доход.

Легендата на српското и југословенското глумиште Велимир Бата Живоиновиќ (83) починал синоќа во 22:45 во болницата „Свети Сава“ во Белград, објавија утрово српските медиуми.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново