Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека за неколку минути ја избегнал смртта, пред пучистите да бомбардираат летувалиште во југоисточна Турција, каде тој бил на одмор минатиот викенд.

Српската влада усвои одлука за формирање заеднички полициски и воени сили за контрола на границите на Србија.

Ердоган го обвини турскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој 15 години живее во САД, дека стои зад пучот, но Ѓулен негира и рече дека е можно самиот Ердоган да го инсценирал воениот удар, но здравиот разум диктира дека настанот отиде предалеку за да биде инсценација, пишува Сакамдакажам.

Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека повеќе од 190 лица се убиени. Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека повеќе од 190 лица се убиени и над 1400 се повредени за време на обидот за воен удар во земјата. Над 100 учесници во бунтот биле ликвидирани. Властите уапсија 6000 лица под сомнение дека се поврзани со пучот – меѓу нив има генерали – команданти од различните родови војници и понизок офицерски состав, како и стотици претставници на магистранти и судии.

Сторителот на нападот, и бил познат на полицијата во Франција, на неколку пати бил осуден и за други злосторства.

Нов терористички напад во Франција. Најмалку 84 лица загинаа откако напаѓач со камион упадна во публиката која ја следеше прославата на националниот празник.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново