Немате друштво за патување? Овие дестинации се идеални за соло патувања

Објавено на 24 септември, 2021 во 11:45

Лисабон

Тоа е одличен град во кој историскиот центар, прекрасните плажи и духот на градот совршено се надополнуваат. Ќе го слушнете Фадо на градските улици и не заборавајте да размислите за еднодневно патување во градот Каскаис, како и прекрасната Синтра. Исто така, Лисабон е еден од поевтините поголеми западноевропски градови.

Исланд

Сите вакцинирани лесно можат да одат на овој остров на северот на Европа. Се разбира, можете да го направите спротивното, само тогаш ви треба негативен тест. Земјата е прекрасна, па ако сте за гледање китови, разглед на гејзери, пливање на необични места или едноставно одмор на телото и душата, купете билет и слободно одете без придружник.

Мерида

Иако е прилично оддалечен град, имајќи предвид дека се наоѓа во Мексико, дефинитивно вреди да се посети. Имено, градот е горд на своето богато мајско и колонијално наследство, кое се манифестира преку многу различни бои, но и многу цркви. Не е скапо, и остава впечаток на сигурност, така што некои познати дестинации на мајската култура се наоѓаат во близина, како што е Чичен Ица.

Торонто

Кога мислиме на Северна Америка, обично мислиме на Њујорк или Лос Анџелес, но одењето во Торонто е повеќе од вредно. Тој е еден од најразновидните градови во светот, и ако сакате да пробате јадења од Алјаска до Австралија, вие сте на вистинското место. Се разбира, има и многу галерии, музеи и разни атракции, така што сигурно нема да ви биде здодевно.

Истанбул

Познат по својата неверојатна култура и гастрономија, овој град е во најмала рака импресивен. Дури и кога ќе додадете дека според неофицијални податоци, тука живеат 20 милиони луѓе, можете само да кажете „леле“. Исплатливо е да се престојува во некој апартпман преку Airbnb, но и хотели, а особено хостелите се повеќе од пристапни, па ако барате друштво, останете во еден од нив.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.