Љубов или страст?

Објавено на 20 март, 2021 во 16:51

unnamed

20.03.2021

Љубовта и страста лесно се мешаат, а оние што ја почувствувале на своја кожа знаат дека страста многу брзо пламнувa.

Често се случува да сме збунети од сопствените чувства и навистина не знаеме како се чувствуваме кон личноста со која сме во врска.
Дали е тоа е минлива авантура, врска полна со страст или вистинска љубов? Многу луѓе мислат дека ако нивниот сексуален живот е одличен, тоа ќе доведе до квалитетна и силна врска, но врската прави многу повеќе од тоа.

Љубовта се дела

Замислете ја ситуацијата. Доаѓате дома после работен викенд, а станот е во хаос. Вашиот партнер не работел, но не му паднало на памет да среди малку.

Толку уморни почнувате да чистите, а откако ќе исчистите сè, тој ќе ви каже дека сте најдобри. И тој почнува да те бакнува, милува, ве влече во спалната соба… Па, тоа е похот!

Вистинска љубов е кога мажот чисти за тебе затоа што знае дека ќе си дојдеш дома истоштена. Или барем да ви помогнеме во домашните работи.

Љубовта не се покажува само на социјалните мрежи

Мојата љубов е најдобра на светот, мојата среќа ме носи во Париз, моето ова, моето тоа… Сите знаеме барем еден пар кој скоро секој ден објавува дека го обожаваат својот партнер, па додека тој е навистина со неа, таа проверува колку лајкови „добиле“ на емотивен статус.

Се разбира, убаво е да споделувате фотографија од време на време, па дури и статус посветен на вашиот партнер, но дека целиот тек на вашата врска може да се види на социјалната мрежа, сепак е малку премногу.

Експертите тврдат дека оние кои постојано покажуваат љубов на овој начин се всушност инертни во реалниот живот и веруваат дека нема потреба од напор и можеби од купување на вистински цвеќиња, доколку веќе испратиле виртуелени

Љубов е кога размислувате за иднината

Ако планирате одмор и ако во ниту еден момент не ви паднало на ум каде вашиот партнер би сакал да оди, тогаш можеби тоа не е „тоа“. Љубов е кога таа личност ја вклучувате во вашите планови.

Без разлика дали станува збор само за излегување или за движење, неговото мислење е важно за вас.

Важноста на изгледот

Ако ви се допаѓа изгледот на таа личност наутро кога ќе се разбудите без спиење, тогаш тоа значи дека има нешто многу повеќе од само страст.

Кога станува збор за страста, нечија убавина може да нè фасцинира и тогаш може да се случи целосно да го игнорираме карактерот на таа личност.

Со страст нема да го покажете своето вистинско лице. Ќе ги скриете своите маани како змија нозе и ќе ја убедите другата личност на секој начин дека сте совршени.

На почетокот на врската сите се портретирани во најдобро светло, но по некое време, има многу преправања и ние само сакаме да бидеме тоа што сме.

Ако другата личност не прифати повремена маана и се повлече веднаш штом се појави проблемот, тогаш тоа е причина за тревога.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.