Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

mikrosoft fin

Google престана да испраќа пораки за предупредување за корисниците на Microsoft Edge пребарувачот, кој можевте да го видите ако од пребарувачот Edge ја посетивте Chrome web продавницата во потрага за „апликации од трети страни“.

Пораката започнала да се прикажува откако Microsoft Edge е направен на платформата „Chromium“, а гласела дека корисниците би требало да се префрлат на Google Chrome за да бидат сигурни.

Бидејќи го имаат истиот основен код, екстензии за правење за Google Chrome сега се целосно компатибилни со најновата верзија Microsoft Edge.

Меѓутоа, корисниците на Edge кои ја посетиле Chrome web продавницата заради инсталирање, дочекале жолто предупредување во кое се наведува дека би требало да се префрлат на Chrome за „безбедно да користат екстензии“.

Бидејќи Microsoft Edge и Chrome покренуваат екстензии на ист начин, многумина ова предупредување го виделе како очаен обид на компанијата Google да ги одврати луѓето од користење на ривалскиот Microsoft Edge пребарувач.

Меѓутоа, Google тврди дека оваа порака се појавила поради тоа што Microsoft Edge не ја поддржува функцијата “Google safe browsing”.

Би се рекло сепак и дека самиот Google сфатил како се може да изгледа на страната, па жолтата порака за предупредување е сепак отстранета во најновата верзија на Microsoft Edge пребарувачот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново