Производи кои не подмладуваат

Објавено на 25 февруари, 2016 во 07:40

Овие производи кои ги препорачуваат експертите, се повеќе од самите антиоксиданси. Тие го забавуваат стареењето на мозокот и на телото.

Црното чоколадо го чува здравјето на клетките

Црното чоколадо содржи висока доза на антиоксиданси. Секојдневно конзумирајте црно чоколадо со минимална количина на какао од 70 отсто и на тој начин ќе ја одржите вашата кожа еластична.

Мали лути црвени пиперки

Содржат многу каротеноиди и витамин Ц, кои ја одржуваат структурата на вашите клетки на кожата.

Грав

Гравот е богат со протеини, минерали и витамин Б, поради кои телото ќе ви биде благодарно.

Зелка и семки

Овие намирници се голем извор на калциум и се добра алтернатива на млечните производи. Сите се свесни од потребата за зачувување на коските, затоа во својата исхрана додавајте и семки.

Зелен чај

Зелениот чај е моќен извор на катехин-полифенол, кој има силно антиоксидативно дејство.

Кари

Негова главна состојка е коренот на куркума, која содржи многу противвоспалителни состојки, кои помагаат во намалување на воспаленијата на зглобовите и го намалуваат ризикот од појава на сенилност.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.