Здравствени придобивки од дињата: Го штити срцето и го регулира крвниот притисок

Објавено на 13 јули, 2021 во 15:42

Сезоната на диња е официјалнот тука, но дали сте знаеле дека покрај прекрасниот вкус дињите ги намалуваат здравствените ризици предизвикани од лоши животни навики, пренесува „Телеграф“.

Може да го јадете во поголеми количини, а луѓето со вишок килограми исто така можат да го консумираат без страв, бидејќи има само 34 калории во сто грама и содржи многу малку шеќер, без оглед на вкусот. Дињата е богата со калиум поради значителната содржина на витамин А, а бидејќи содржи и витамин Ц, калциум, магнезиум, фосфор и биотин, дињата треба да се консумира во големи количини.

Лековити ефекти на дињите         

Експертите тврдат дека бета каротенот од дињата помага во борбата против ракот на белите дробови, но исто така и кај ракот на грлото на матката, желудникот и оралните форми. Растителните влакна имаат корисен ефект врз чистењето на организмот од штетни материи и се вистински лек за надуеност, а другите придобивки ќе ве изненадат.

Го зајакнува имунитетот

Дињата е богата со фитонутриенти кои го зајакнуваат имунитетот и помагаат во борбата против многу болести. Исто така има антиинфламаторни својства, што е важно во борбата против воспаленијата во организмот. Витаминот А го зајакнува имунитетот и го стимулира производството на бели крвни клетки.

Ги штити кожата и косата

Редовното консумирање на диња е одлична за нега на кожата и косата. Ова се должи на влијанието на витамин А, неопходен за производство на себум, кој ја навлажнува кожата и косата. Витаминот А е неопходен за чист тен, а исто така може да помогне во заштита од штетните УВ зраци кои предизвикуваат побрзо стареење на кожата. Покрај витаминот А, содржи и витамин Ц кој е важен за градење и одржување на колагенот кој им дава на кожата и косата убава структура.

Затоа дињата помага против појавата на брчки и предвременото стареење. Покрај исхраната, можете да ја користите директно на кожата и косата како маска или регенератор.

Го регулира крвниот притисок

Потрошувачката на храна богата со калиум помага во регулирање на нивото на натриум, што е важно во третманот на високиот крвен притисок. Калиумот му помага на телото да се ослободи од вишокот натриум и со тоа го намалува високиот крвен притисок. Внесувањето на калиум е исто така поврзано со намален ризик од срцев удар. Овој минерал ја зачувува густината на коските и спречува формирање камења во бубрезите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.