Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pisateli so Kocevski fin

Одбележувајки го 25 ноември, денот кога пред 79 години во Самобор во Хрватска, излезе од печат стихозбирката „Бели мугри“ на Кочо Рацин, Локалната библиотека „ Гоце Делчев“ и Здружението на слепи лица на Општина Велес ја промовираа аудио книгата „Бели мугри“.
Издавачите тоа го сторија самостојно, со волонтерска работа и практично без буџет. Тие од аудио книгата „Бели мугри“ имаат големи очекувања од аспект на полесен пристап на поезијата до слепите лица. Исто така дигиталното издание на ова значајно книжевно дело ќе биде трајно зачувувано во книжевните архиви.

„Од друга страна, во овој формат, книгата е и полесна за промоција, дистрибуција, популаризација и станува полесна за консумирање од страна на читателите“, рече директорот на велешката библиотека Игор Крајчев.

Hristo fin

На настанот и промоцијата на аудио книгата „Бели Мугри“што денеска се случи во библиотеката во Велес присуствуваше група писатели од Друштвото на писателите на Македонија, поточно Христо Петрески, Весна Мојсова Чепишевска, Кристина Николова, Санде Стојчевски, Весна Ацевска, Митко Спасовски, Фросина Пармаковска, Елизабета Бандиловска кои заедно со домаќинот Игор Крајчев читаа свои стихови и оддадоа почит кон Рацин и неговото безвременско и антологиско дело.

Poetesa1

poetesa fin

На промоцијата присуствуваше и градоначалникот на Велес, Аце Коцевски./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.