Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zatvorena laboratorija

Државниот здравствен и санитарен инспекторат затвори заботехничка лабораторија во Кавадарци. Бидејќи работела без дозвола,  лабораторијата е пломбирана, потрврија од инспекторатот.

„Ќе добијат записник, решение со кое ќе им биде изречена казна и ќе продолжат со работа кога ќе обезбедат дозвола за тоа, се што е пропишано со законот за здравствена заштита. Може да имаат барање, тоа е ирелевантно, се додека немаат дозвола не може да се работи. Како и да е, законските прописи се тие, барање може да се поднесе, меѓутоа, додека не се добие дозвола, не може да се почне со работа, информираа  од Инспекторатот.

Неофицијално дознаваме дека на лице место се откриени работници кои не биле пријавени и работите ќе вршеле на црно. Се чека реакција и од другите служби. Има индикации дека во оваа нелегална активност се вклучени и лекари и лица од естрадата/А.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.