Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Обилните дождови што деновиве паднаа во Велес придонесоа повторно да прокапе покривот на новата театарска зграда. Во дел од просториите, внатре, во зградата мириса на мем и на канализација а на дел од ѕидовите има кругови од влага. Влага има и на фасадата. Сето ова остава впечаток дека зградата не е квалитетно изградена, секаде протекува, што не е добро за ваков нов објект, рече директорот на велешки театар Младен Крстевски.

-Јас откако сум директор на театарот ние сме во постојана комуникација со фирмата што го изведувала проектот. Луѓето се крајно коректни, секој пат кога ги повикувам тие доаѓаат и санираат. Најверојатно пропустот е од претходно и не можат да престасаат за се одеднаш да поправат, рече Крстевки.

Според него доколку објектот бил изграден квалитетно тогаш не ќе имало потреба за поправки барем деценија до две. Но бидејќи тоа не било така, сега останува да се отстранува секој покажан дефект. Крстевски очекува квалиетна изведба на поправките за да не би имало прозивки кој е виновен.

- Најдобро е секој да си ја заврши својата работа како што треба и за толку пари за колку што е платено. Гледате дека во последниве неколку месеци театарот секоја вечер е отворен , секоја вечер имаме претстави, а публика како што велат моите колеги, актери, колку ти душа сака. Значи сега само треба ова да се подстегне за да биде уште поубав и побезбеден. Секако публиката е на прво место а ние како град ја имаме наједуцираната театарска публика во Македонија да не речам и пошироко, рече Крстевски.

Инаку велешки театар до крајот на годината ќе прикаже уште две премиерни изведби на претстави на кои во моментов интезивно работи. На 7 декември е првата, комедијата „Вдовицата се мажи“ работена според „Мечка“ на А.П.Чехов во режија на Младен Крстевски. Втората со наслов „Тоалет за дами“ публиката ќе може премиерно да ја проследи помеѓу 20 и 23 декември./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.