Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

centarnoke fin

01.04.2020

Драстично намален е бројот на непочитувачи на полицискиот час за време на епидемијата на коронавирусот. Во споредба со изминатите денови кога полицајците на Секторот за внатрешни работи приведуваа и двоцифрени бројки на недисциплинирани граѓани, ноќеска, само 3 велешани и 2 неготинци се „шетале“ низ улиците во двата градови. Кавадарчани биле најдисциплинирани. Во овој град што припаѓа на СВР Велес на улица не излегол ниту еден граѓанин синоќа од 21 часот до 5 часот наутро.

Според статистиката на СВР Велес, исто така, се намалува потчно се преполовува и бројот на лица во самоизолација од „Ковид 19“. Во Велес дома седат вкупно 86 граѓани, во Кавадарци 69 граѓани и во Неготино 30 граѓани, соопшти Секторот за внатрешни работи Велес./А.Д

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново