Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

gradinka1sОд септември сите деца ќе бидат примени во градинка. Нема повеќе листа на чекање. Се доградија нови занимални, а ќе се гради и нова градинка.

Градоначалникот Митко Јанчев на прес конференција истакна дека е посебно горд што Кавадарци го реши големиот проблем што засегаше многу семејства, бидејќи се фаќаа врски за упис во градинка.

„Општина Кавадарци е меѓу првите , ако не и единствена општина која целосно го решава проблемот со капацитетот за сместување на деца во детските градинки, е тоа што во тековната  2019 година листата на чекање е 485 дечиња а примени се сите дечиња. На листата на чекање остануваат само дечињата кои се родени 2019 година и немаат полни 9 месеци и дечињата од с.Возарци кои ќе бидат примени кога ќе се заврши реконструкцијата на занималната со капацитет за 30 деца а се очекува да биде готова во месец октомври 2019 година“ информираше Јанчев.

Mitko JancevВо 2016 година листата на чекање била 348 дечиња а примени биле 269 деца, односно примени  77% од децата. Во 2017 година, пак, 411 дечиња чекале прием, а место имало за 309 па така 102 деца останале дома.   Во 2018 година листата на чекање, поради зголемениот наталитет била со  421 дете, биле примени  372 деца, од кои 75 дечиња  згрижени во новиот објект Буба Мара.

„ Малиот, незначителен, процент на невработеност во Кавадарци, економскиот развој, интензивното модернизирање на инфраструктурата и движењето на нашата општина во правец кој значи прогресивен напредок,  повлекуваат и обезбедување на услови за развој на младите и згрижување на децата во еден поголем број, односно потреба за поголем капацитет.“ рече Јанчев.

Ангел Данов

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново