„Ќе лежите в затвор  за сите сторени криминали, за сите  уништени човечки судбини, за секоја исплакана солза. Половична аболиција не прифаќаме . Ќе си одговарате за сите украдени милјарди, и не само што ќе одговарате туку ќе ги вратите парите назад. Ќе одговарате за секое убиство, за секоја навреда, за секоја клевета“ и порачаа на актуелната власт вечерва кавадарчани кои ја подржуваат „шарената револуција.

Кавадаречката компанија „Кожувчанка“ секогаш ги следи светските трендови и ги имплементира истите во своето работење. Токму новините кои се дел од инвестициите за годинава денеска беа претставени на прес конференција во Стопанската комора на Македонија.

Целосно изгоре фабриката за производство на брикети, сопственост на „Кабран амбалажа“ лоцирана во поранешниот ДИК „Страшо Пинџур“. За среќа, повредени од страотниот пожар нема.

Кучињата скитници и понатаму во голем број шетаат по кавадаречките улици. Граѓаните стравуваат за својата безбедност и безбедноста на децата. Тие во повеќе наврати реагирале до општината, но проблемот тешко се решава. Постојано има нови кучиња за кои не се грижи никој.

И покрај дождот кавадарчани излегоа на протест на „Шарената револуција. Демонстрантите протестниот марш го започнаа од новиот центар на градот, се движеа по улица „Илинденска“ и стигнаа до градскиот плоштад. Демонстрантите и на овој протест фрлаа со јајца и боја. Фасадата на општинската зграда и скалите од плоштадот беа целосно покриени со боја.

Лозарството, овоштарството, градинарството и останатото земјоделско производство се соочуваат со големи проблеми поради глобалните климатски промени. Стручњаците нагласуваат дека во текот на интензивна вегетација, во периодот на оплодување на земјоделските производи драстични промени на температурата ќе имаат негативен одраз по растителното производство.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново