Земјотрес во јужните делови на Македонија

Објавено на 14 декември, 2022 во 12:11

Утрово земјотрес ги погодил јужните делови од Македонија, поточно подрачјето на Битола и околината.

Според ЕМЦСземјотресот е со епицентар на шест километри источно од Лерин, Грција.

-Потресот се случил во 11:29 часот по локално време, односно во 10:29 часот по македонско време и бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, стои во објавата.

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, 14.12.2022 година, регистрира земјотрес на 124 км југозападно од Скопје, во Република Грција.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот се случи во 10.29 часот со Рихтерова локална магнитуда ML3.2 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.