Инстаграм ќе бара од корисниците да го внесат својот датум на раѓање

Објавено на 31 август, 2021 во 10:14

Инстаграм ќе почне да бара од корисниците да ги потврдат нивните датуми на раѓање, како дел од напорите за создавање на нови безбедносни ставки за младите луѓе, објави во понеделникот социјалната мрежа во сопственост на Фејсбук.

Инстаграм работи на верзија на апликацијата за деца под 13 -годишна возраст, што ги натера американските адвокати да го повикаат Фејсбук да ги отфрли тие планови, објаснувајќи дека има „јасни податоци дека не успеала да ги заштити децата на своите платформи“.

На тоа, Инстаграм објави дека ќе „ги обезбеди вистинските искуства“ и за таа група.

Кога отворате профил на Инстаграм, корисниците ќе треба да го внесат својот датум на раѓање, а доколку не го сторат тоа, известување ќе се појави неколку пати за да ги внесе тие информации. Во одреден момент, тие ќе треба да го внесат својот датум на раѓање ако сакаат да продолжат да ја користат апликацијата, објави Инстаграм.

Промените ќе влијаат само на оние корисници на Инстаграм кои претходно не споделиле датум на раѓање во апликацијата.

Инстаграм додаде дека е свесен дека некои корисници би можеле да внесат лажен датум на раѓање, додавајќи дека развиваат нови технологии за решавање на ваквите проблеми.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.