Полската вотка се конзумира од страна на владетели и селани , коија користат и како лек, а за време на Втората светска војна таа беше дистрибуирана и како поткуп на нацистите .

Уметничко дело што холандскиот уметник Винсент ван Гог го насликал во својата младост, е продадено за 7.065.000 евра на аукција во Париз.

Од денеска сите владини згради во јужната германска провинција Баварија се должни да го постават христијанскиот симбол – крст, на влезните зони.

Индонезискиот вулкан Мерапи денеска изфрли столб од пепел на околу 6 км во височина, а надлежните наведоа дека ерупцијата траела две минути.

На аматерска снимка се гледа како младиот Мамуду Гасами без размислување почнува како Спајдермен брзо да се качува по фасадата на четирикатната зграда во Париз за да го дофати четиригодишното дете кое виси од балконот, проследено со навивање на насобраната толпа.

Осум минути – толку трае летот на најновата авио-линија, кој веќе е прогласен за најкраток во меѓународниот сообраќај. Линијата, која ја пушти авиокомпанијата „Аруба ерлајнс“, ги поврзува Аруба, карипскиот остров под суверенитет на Холандија и градот Пунто Фихо во северниот дел на Венецуела.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново