jytube fin

Не стивнува популарноста на Јутјуб видеата што ги предизвикуваат младите на неразумни постапки, ризични за нивното здравје и живот.

DedoMraz finЛегендата за Дедо Мраз започнува уште во далечната 280 година од нашата ера, кога се смета дека се родил Свети Никола, монах кој зрачел со својата добрина и несебичност. Многу легенди сведочат за чудотворната моќ на монахот кој целиот свој живот го посветил на несебичното помагање на болните и сиромашните, а се сметал и за заштитник на децата и морнарите.

rokfelerelka fin

Божикните дрва комерцијално се продаваат во САД уште од 1850 година. Во 1979, не беа запалени светилките на Националното Божикно дрво, освен на врвот, во чест на американските заложници во Иран.
Помеѓу 1887 и 1933 година, рибарското бротче наречено Божикен брод тргнувало од мостот кај улицата Кларк и продавало елки од Мичиген до Чикагоанс.

belgija fin

Како и во сите други земји со католичка традиција, Божиќ е најголемиот и најважниот семеен празник во Белгија.

crnaelka fin

Украсување на црна божиќна елка. Ова не е шега, туку последен тренд во САД и Русија. Луѓето кои сакаат да ги декорираат своите домови надвор и внатре за време на празниците, купија необичен предмет.
Според Treetopia, црната е втората најпопуларна боја за дрвјата купени во американските држави Аризона и Индијана.

cestitki fin

Се ближат новогодишните празници. Изненадете ги најблиските со рачно направена новогодишна честитка.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново