Велешкиот афористичар „Коки“ со шест нови афоризми

Објавено на 9 мај, 2022 во 11:45
Фото: афористичар Никола Бошков – Коки

Aфористичарот Никола Бошков „Коки“ и овој понеделник издвои шест нови афоризми од својата тетратка за читателите на Дума.мк. Уживајте:

-Многумина луѓе би го фатиле патот под нозе, ама скапа е патарината.

-За многумина жени денес е РАЈ, но не верувам дека за Ева, на пример, било рај кога била соочена со само еден, единствен избор.

-На нашата политичка сцена невидени циркуси, па отаде и дилемата: „од каде толку многу кловнови и артисти“.

-Некои жени паѓаат многу повеќе во автомобилите, отколку…на возачкиот испит.

-На моите соседи сепак им успеа да си го средат бракот: „некогаш тој ја средува нејзе, другпат-таа го средува него“.

-Зошто само спортистките се подложни на хормонални испитувања и тестови, кога многумина фудбалери се сомнителни: „играат како жени“.

Афористичар

Никола Бошков – Коки

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.