Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во Кавадарци денеска масовно се возеше велосипед по повод светскиот ден на велосипедот. Манифестацијата ја организира Сојузот на училишни спортови на град Кавадарци.

На велосипед беа градоначалникот Митко Јанчев, ученици од основно и среднo со нивните наставници и професори по физичко и здравствено воспитување.

Градоначалникот Јанчев смета дека треба да има вакви  почести манифестации за да се  поттикнува свеста за возење на велосипед.

„Денес го одбележуваме месецот на велосипедост. Велосипедите треба да ги користиме секојдневно и ми е особено задоволство што има се повеќе млади тука кои возат велосипед“рече градоначалникот Јанчев.

Организаторот на акцијата, Сојузот на училишни спортови е задоволен од одзивот, а претседателот на Сојузот, Милан Колев упати благодарност за поддршката до градоначалникот и локалната самоуправа.

Низ кавадаречките улици поминаа околу 900 велосипедисти. Тие  тргнаа од спортската сала „Јасмин”, продолжија кај гимназијата до градскиот плоштад, каде имаше лотарија, со главна награда, велосипед.

Меѓу велосипедистите беше и германскиот велосипедист Пјер Бишоф, кој од Германија до Кавадарци поминал околу 2.000 километри со велосипед, под брендот „Синалко” што се произведува и во кавадаречката компанија „Кожувчанка”, а му остануваат уште околу 1.200 до предвидената дестинација. Стартувал минатата недела. Тој изрази задоволство што е во Македонија./А.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.