film fin

Најновото остварување на Пиксар, филмот „Onward“ е забранет во четири земји, односно во Кувајт, Оман, Катар и Саудиска Арабија, каде нема да биде прикажуван.

zoosk fin

Од празничната атмосфера по повод денот на жената – 8 Март, скопската Зоолошка градина на својот Фејсбук профил објави фотографија.

Plitvice fin

Со цел да се заштити и зачува националниот парк Плитвички Езера, управата одлучила да ги поскапи билетите и да го ограничи бројот на посетители, особено во текот на летните месеци.

decata fin

Приватното училиште во кое одат Принцот Џорџ и принцезата Шарлот ги испрати учениците дома, поради сомневање за корона вирусот. Дејли Меил пишува дека се чекаат наоди за четири ученика .

semejstvoMars

„Убавината е минлива, но дијамантите и парите траат вечно“ е веројатно мотото кое го следат најбогатите семејства во светот. Десетте најбогати семејства имаат шокантен групен приход од неверојатни 3,4 трилиони долари, што е на исто ниво со целиот БДП на Германија, Велика Британија и Франција. Ова се десетте најбогати семејства во светот.

violina fin

Дагмар Тарнер има 53 години. На неа и беше дијагностициран мозочен тумор во 2013 година.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново