Сообраќајка во тунел Катланово се вози по една лента
Вести - ЕУ
Четврток, 09 Февруари 2017 10:29

Поради сообраќајна несреќа, сообраќајот на автопатот Велес - Скопје, пред тунелот во близина на Катланово, се одвива во една коловозна лента.

 
Унијата ќе испрати 30 граничани на грчката страна на границата со Македонија
Вести - ЕУ
Петок, 03 Февруари 2017 11:42

Унијата брза да испрати 30 граничари за заштита на северната граница на Грција, објави “Шпигел”.

 
Германија се соочува со невиден бум на лажни вести
Вести - ЕУ
Вторник, 10 Јануари 2017 10:12

Германија се соочува со бум на лажни вести. Претставници на германската влада објавеија дека ќе го истражат невиденото ширење на лажни вести, пишува британскиот весник. “Гардијан”.

 
ЕУ очекува брзо формирање нова Влада на Македонија
Вести - ЕУ
Понеделник, 09 Јануари 2017 13:48

Откако претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување нова влада, Европската унија излезе со повторен став дека очекува „брзо формирање на нова влада“, јави дописникот на МИА од Брисел. Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич го повтори ставот на неформалната Влада на ЕУ, даден уште ден по македонските парламентарни избори што се одржаа на 11 декември.

 
По 560 евра месечно на невработените во Финска
Вести - ЕУ
Вторник, 03 Јануари 2017 10:21

Финска стана првата земја во Европа која на невработените ќе им дава по 560 евра плата месечно. Тоа е дел од експерименталната социјална програма што почна на 1 јануари. Таа има за цел да ја намали државната бирократија, како и сиромаштијата и да го зголеми вработувањето.

 
DW: Метрополите бараат решение за смогот
Вести - ЕУ
Среда, 07 Декември 2016 11:38

Францускиот и британскиот главен град се задушија во смог последнава недела. Градоначалничката на Париз сака да ги забрани дизел возилата за да го намали смогот, пишува Дојче веле.

 
Работа во ЕУ наоѓа секој петти невработен
Вести - ЕУ
Понеделник, 28 Ноември 2016 13:40

Податоците на европската статистичка канцеларија покажуваат дека секој петти невработен во Европската унија во второто тримесечие нашол работа, сугерирајќи дека темпото на вработување повторно благо бајакнало до средината на годината.

 
Брисел стравува дека изборот на Трамп ќе ја направи работата потешка
Вести - ЕУ
Среда, 09 Ноември 2016 09:36

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ќе ja направи работата на ЕУ потешка, прогнозира претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, цитиран од Ројтерс. “Треба да гo почитуваме идниот претседател на САД. Се надевам дека ќе најдеме начин да соработуваме “, рече Шулц за радио” Европа 1 “.

 
Шенген аларм! 60.000 мигранти подготвени да упаднат од Грција
Вести - ЕУ
Среда, 26 Октомври 2016 09:01

Европската комисија предложи да се продолжи со 3 месеци дозволата на извршување на гранични проверки од Германија и Австрија, како и од Данска, Шведска и Норвешка во рамките на Шенген. Причините се стравувања во овие земји дека нов бран илегални имигранти кои се наоѓаат во Грција, ќе тргне на Запад. Тие побарале и повеќе време за да го обработат големиот број барања за азил поднесени од максимумот на миграција криза, кои се уште не се разгледани, соопшти еврокомесарот за миграцијата Димитрис Аврамопулос во Стразбур, пренесе Локално.мк.

 
Временска прогноза
Вести - ЕУ
Среда, 26 Октомври 2016 07:53

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер, претпладне од југоисточен, а попладне од северен правец.

 
Временска прогноза
Вести - ЕУ
Понеделник, 10 Октомври 2016 06:41

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во западните делови.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 20