vesna fin

20.07.2020

Пишува Весна Коловска

Текстот под наслов „Кои се директорите од СДСМ кои прегазиле човек во Дебар Маало?“ објавен на Нетпрес, а реобјавен од Курир и уште неколку други сајтови, пренесува Фејсбук статус , во кој сведок на сообраќајка во скопско Дебар Маало тврди дека учествувале „СДС директорчиња“. Имиња нема, туку е пренесена фотографија од сообраќајната незгода, по која, како што тврди корисникот на социјалната мрежа, „директорите на СДС“ претепале 19 годишно момче.

Zaklina fin

19.07.2020

Пишува: Жаклина Цветковска

Рецензираме текст со тенденциозен наслов „БЕСА го извиси СДСМ-ќе излезат од Коалицијата „Можеме“?!“, објавен на порталот magazin.mk, во кој се изнесени шпекулации за можно растурање на коалицијата на БЕСА и СДСМ, без да бидат поткрепени со релевантни докази од официјални лица.

ArditLider fin

Пишува: Ардит Рамадани

Рецензираната вест објавена на 14 јули 2020 манипулира со читателите со „објавување на резултатите“ од гласањето на лицата со Ковид 19 и на лицата во самоизолација, како и на гласовите на лицата во казнено – поправните институции.

Ardit fin

Пишува: Ардит Рамадани

Во рецензираната вест е употребена техниката на манипулација, со тоа што на копираната вест од Mиа.мк на манипулативен начин и е сменет насловот, и со тоа и целиот нејзин контекст, се со цел еден политичар да се прикаже во лошо светло.

Kolovska fin

Пишува: Весна Коловска

Дигиталниот медиум „Денешен“ објавува текст во кој пишува за плановите на коалицијата „Можеме“ во периодот до завршување на работата на Државната изборна комисија (ДИК).

Ubavka fin

Пишува Убавка Јаневска

Реценцираме вест објавена на 17 јули, годинава, на порталот Денешен весник со наслов „Можеме“ во изминатите 24 часа: Пет починати, 164 позитивни од 1612 тестови?

 

 

SEMM baner MK

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново