Во рамките на културната вечер ќе бидат проектирани 10 кратки играни филмови изработени од страна на студенти од филмската Академија при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип.

На Малата сцена на Театар „Јордан Х.К-Џинот“ Велес во вторник вечер на 8 мај гостува претставата „Разговор во четири очи“ од Ингмар Бергман, во режија на Нина Николиќ, копродукција на Скопје Филм Студио и Македонскиот Народен Театар.

Со настапот на балетскиот соста „Анабела“ и поетскиот перформанс на поети од Клубот на писатели „Коста Солев Рацин“, утре 4 мај, напладне, започнуваат програмските содржини на одбележувањето на патрониот празник на градската библиотека „Гоце Делчев“ во Велес.

Со претставата „Тоалет за дами“ на современиот венецуелски драмски писател Родолфо Сантана, во режија на Дејан Дамјановски, велешки театар „Јордан Х.К Џинот“ ќе учествува на годинешното издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Претставата ќе биде прикажана во официјалниот дел на фестивалот. 

Од шеснаесет уметнички дела и 4 фотографии кои претставуваат дел од поголем корпус на уметнички дела креирани на 24 Меѓународна Кичевска ликовна колонија е составена изложбата во Ликовниот салон во Велес.

Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, избор од поезијата на Љубин ќе читаат актерките Кети Борисовска и Талија Настова, во музичка придружба на Сашко Костов.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.