velesblgjorev fin

12.04.2020
Медицинска сестра од Ифективно одделение во ЈЗУ Општа болница во Велес, еден вработен во Итната помош на ЈЗУ Здравствен дом Велес, еден велешанец кои се терстирал самоиницијативно во приватната клиника „Жан Митрев“ и две велешанки од кои едната работела во Скопје а за другата сега се потврдуваат личните податоци се ново инфицираните граѓани на Велес.

stanotnaManojlovi fin

11.04. 2020

Се проширува истрагата ,во која се вклучуваат повеќе институции, денеска, соопшти миистерството за здравство, од каде стигна реакција во која се тврди дека не било точно дека се повеќе од еден месец се починати мајката и синот во станот на улица „4 јули“ во Велес. 

kocevski fin

11.04.2020

Не сите граѓани во населените места на Општина Велес ги почитуваат мерките за заштита од коронавирус. Таму не се носат заштитни маски и нараквици, во продавниците кои најчесто се места за собирање се играат друштвени игри додека се пие кафе или алкохол, се пазарува без да се направи дистанца од најмалку еден метар. Ова го тврдат дел од доставувачите на прехрамбени производи, леб, млеко, сокови и алкохолни пијалоци.

BlagojGjorev fin

11.04.2020

Двајца од новорегистрираните нови случаи на коронавирусот се роднини на починатиот 78 годишен маж во Велес, двајца се поврзани со 62 годишниот маж што веќе се лекува на инфективното одделение во велешка болница и бил во контакт со починатиот, една жена е сопруга на пациент што се лекува на Клиниката за инфективни заболувања во Скопје и една жена е идентификувана како новозаболена откако е на лекување на клиниките во Скопје но е од Велес.

Zgradatadezinfekcija fin

10.04.2020

Катерина Маноилова, починатата жена во Велес е позитивна на „Ковид 19“ додека нејзиниот син Ванчо Маноилов е негативен на тестот на коронавирус. За мајката и синот кои беа пронајдени мртви во нивниот стан на ул: „4 Јули“ во Велес, во понеделникот, на 6 април годинава, првично соседите рекоа дека не ги виделе од божикните празници. Што тоа значи, дали вирусот бил присутен и лани, во декември?

sudot fin

 9.04.2020

Досега вкупно 20 велешани се огласени за виновни за сторено кривично дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На сите им е изречена парична казна од по 40 дневни глоби по 20 евра или вкупно 800 евра во денарска противвредност затоа што за време на пандемијата, како епидемија од глобални размери, не ја почитувале Одлуката на Владата за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на РСМ донесена од Владата на РСМ.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново