Стомачниот вирус во континуитет е присутен меѓу кавадарчани, информираат од итната медицинска помош. Наместо во одредени периоди од годината, пациенти кои се нападнати од стомачниот вирус, со проливи и повраќање постојано барале лекарска помош.

Полни тракторски приколици со грозје кое почнало и да ферментира. Лозарите по неколку дена чекаат на откупните пунктови да го продадат грозјето, но нема кој да им го купи. Не им е јасно што се случува годинава со откупот на грозјето.

Проблемот со откуп на винското грозје, пред се со  вранец- кратошија продолжува. Откупните пунктови полни со трактори и грозје. Откуп или нема или слаб. Лозарите нервозни, бараат итна помош од државата, откупот да продолжи бидејќи стравуваат дека родот ќе им пропадне на лозјата.

Лозарите и овој гроздобер го минуваат во нервози. Интензивно го прибираат родот од лозовите површини, но се соочуваат со проблеми при продажбата. Последните обилни врнежи од дожд ја намалија шеќерноста кај грозјето. Сега винариите не го почитуваат договореното, наместо да намалуваат од цената за грозјето кое има помалку шеќерност од 20 малигани, тие воопшто не го купувале таквото грозје, па лозарите не знаат што да му прават на набраното грозје. Едни велат ќе варат ракија, други пак сметаат дека винариите се мајтапат со нив.

„Градскиот стадион во Кавадарци се распаѓа поради недомаќинското и расипничкото однесување на локалната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ“ - обвинија на прес конференција денeска од локалниот клуб на СДММ Кавадарци.

Преполна е градинката „Рада Поцева“ во Кавадарци. Сите објекти имаат згрижени повеќе деца од тоа што реално го дозволува капацитетот. Тоа беше повод и градинката да побара од кавадаречкиот совет да и дозволи зголемување на бројот на деца по групи.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.