По легитимирање на побарувањата на седумдесеттина доверители во „Фени“ стечајната судијка на Основниот суд во Велес, Валентина Ѓорѓиевска го одложи судењето. Предметот се наоѓал во скопска Апелација затоа што актуелниот сопственик на Комбинатот од кавадаречко Возарци, фирмата „Кунико“, се жали на решението за отворање на стечај. Се огласи и стечајниот управник Мирослав Анастасиевски со соопштение во кое ги потврди причините за одлагањето. Тоа значи дека не се исполнети законските претпоставки за одржување на Испитно рочиште и Извештајно собрание.

Се реконструира и модернизира наплатната станица „Сопот“ како една од сите на Коридорот 10. Министерството за транспорт и врски ги издаде сите одобренија потребни за петте наплатни станици што се во изградба. Така патарината кај Романовце во близина на Куманово е во завршна фаза, градежни работи се изведуваат на наплатните станици Сопот и Отовица, додека во најскоро време ќе започне реконструкцијата и на патарините кај Градско и кај Петровец.

Денеска околу пладне на регионалниот пат Велес – Чашка кај поранешната фабрика за порцелан се случи сообраќајна незгода во која се судрија две патнички возила со велешки регистарски ознаки ,марка „Опел вектра“ од Д.А.(66) и марка „Сузуки свифт“ управувано од И.И.(39). 

Првата препорака што стигна до институциите и архитектите во Вардарски регион од францускиот архитект и експерт за заштита на архитектонско наследство Клод Ешвалд од областа Долна Рајна е неодложната заштита на старите куќи во Велес кои според него освен што пленат со екстравагантност од една веќе од друга страна воодушевуваат затоа што ја содржат автентичнатат староградска велешка архитектура.

Единаесет сиромашни луѓе вечерва ќе можат да го прослават Бадник и на своите трпези да имаат гравче, риба и салата. Уште три семејства добија посна, а некои и мрсна храна, за утрешниот голем христијански празник Божиќ. И десет бадникови пакетчиња во кои хумани велешани ставија брашно, зејтин, шекер, риба, овошје, бадеми и ореви се поделени синоќа и денеска на исто толку сограѓани. Петмина сиромашни велешани добија по килограм ипол велешка скара, ќебапчиња и плескавици за Божиќната трпеза. Тоа е епилогот од дводневната хуманитарна акција поттикната од хуманитарката Ленче Здравкин и Фондација за локалнен развој и демократија „Фокус“ што ја поддржа и веб порталот Дума.мк.

Милозвучни детски гласови ги будеа утринава велешани. Коледарчињата доаѓаа пред портите и влегуваа во домовите на граѓаните пеејќи песни. Во нивните рачиња имаше коледарски торбички. Велешани ги наградуваа за секоја испеана песна. Првата што ја пееја беше „Коледе леде“.
Додека одекнуваше нивната песна по маалата, по сокаците и по улиците во градот предизвикуваа радост кај граѓаните. Тие внесуваа среќа во домовите а домаќините ги наградуваа со ореви, костени, бадеми и овошје.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново